Wskazówki na ostatnie tygodnie ciąży.


Ostatni miesiąc ciąży nie należy do najłatwiejszych. Z jednej strony nie możemy się już doczekać zobaczenia naszego Maleństwa po tej stronie, a z drugiej strony często podświadomie obawiamy się tego momentu z wielu powodów. Wydaje nam się, że dziecko na zewnątrz nie będzie już tak bezpieczne jak w naszym brzuchu, obawiamy się, że nie podołamy trudom porodu, a w przyszłości nie okażemy się tak dobrą mamą dla naszego dziecka jak byśmy tego chciały; że nasze ciało nie wróci do formy sprzed ciąży czy wreszcie, że nasze życie zmieni się bezpowrotnie, a my nie wiemy, czy jesteśmy na to gotowe. Mam nadzieję, że poniższe wskazówki pomogą Wam w nabraniu dystansu do siebie, do porodu, do swojego wyglądu w tym czasie oraz do wszelkich obaw i lęków, które z największym prawdopodobieństwem okażą się całkowicie bezpodstawne.


  1. Jeśli Twoja praca nie jest zbyt męcząca, jeśli nie pracujesz na zmiany, jeśli nie masz w niej do czynienia z żadnymi szkodliwymi substancjami - nie przestawaj pracować chociaż na część etatu niemal do samego końca. Mojego pierwszego syna urodziłam w czwartek, a we wtorek byłam jeszcze jednym z egzaminatorów na uczelni na dodatkowej sesji dla kilku studentów z zagranicy. Praca dawała mi odskocznię od obsesyjnego skupiania się na zbliżającym się terminie porodu, motywowała do wstania  z łóżka i zadbania o swój wygląd mimo zmienionych znacznie proporcji ;)))
  2. Pobłażaj sobie z zachciankami kulinarnymi, bo karmiąc piersią będziesz musiała na jakiś czas zrezygnować z pewnych produktów,  ale pamiętaj, że około tygodnia przed porodem organizm sam zacznie najprawdopodobniej się oczyszczać, możesz chodzić częściej do ubikacji, mieć większe pragnienie, ale mniejszy apetyt - nie przeszkadzaj mu w tym, bo zbiera siły i oczyszcza się, by Twój poród był lżejszy. Dostosuj się -  jedz kiedy rzeczywiście odczuwasz głód, nie na siłę,  przejdź na lżejsze posiłki, mniejsze porcje, jeśli potrzebujesz możesz jeść częściej, ale ... nie jedz za dwoje, ani na zapas 😉
  3. Śpij dokładnie tyle, ile potrzebuje Twój organizm! A to oznacza kładź się spać kiedy czujesz się senna i wstawaj kiedy obudzisz się bez pomocy budzika. Nie wyleguj się za długo w łóżku, bo może cię to rozleniwić na cały dzień i odebrać motywacje do zrobienia dosłownie czegokolwiek w późniejszych godzinach.
  4. Zacznij budować swoją więź z dzieckiem jeszcze przed porodem. Mów do niego, śpiewaj mu, głaszcz je przez brzuch. Tak nawiązane porozumienie  przetrwa na długo po porodzie i będzie trwała bazą dla pełnej harmonii i miłości relacji między Tobą a Dzieckiem w późniejszych latach. 
  5. Zadbaj szczególnie o relację z partnerem. To ostanie chwile kiedy jesteście tylko we dwoje. Za moment będzie Was już trójeczka 👪 Rozmawiajcie ze sobą szczerze, wyjaśnijcie wszelkie ewentualne nieporozumienia, dzielcie się ze sobą emocjami, nie zaniedbujcie duchowej więzi miedzy Wami. Dziecko szczęśliwych rodziców, to szczęśliwe dziecko!
  6. Tuż po porodzie, na początku połogu bardzo ważne jest, by wspomóc organizm w regeneracji. Jedną z najzdrowszych potraw jakie można podać kobiecie  w tym okresie to rozgrzewający i mocno odżywczy bulion (rosół). Dla nas jest to tradycyjna polska zupa, jednak wiele rdzennych kultur uważało ją już dużo wcześniej za podstawę diety świeżo upieczonej mamy. Różnica polegała jedynie na rodzaju mięsa, na którym gotowano taki bulion. Przygotuj listę składników, których będziesz potrzebować, i poproś kogoś bliskiego, męża, mamę, przyjaciółkę, doradcę macierzyńskiego, który będzie Ci pomagał, etc by tuż po  Twoim powrocie do domu przygotował Ci dużą ilość takiej super-odżywczej zupy. Możesz jeść ją z talerza lub pić małymi porcjami z kubka przez cały dzień - co najmniej 2-4 kubeczki dziennie - ważne, by była ciepła. Podstawowy przepis na bulion z kury jest następujący: umytą dużą kurę (oczywiście najlepiej z ekologicznej hodowli) wraz z oczyszczonymi warzywami (por, kawałek selera, po dwie marchewki i pietruszki) gotujemy w wodzie kilka godzin. Oprócz soli, liścia laurowego i ziela angielskiego można dodać lubczyku, kilka goździków i dla jeszcze lepszego efektu rozgrzewającego i regenerującego kilka plasterków świeżego korzenia imbiru. Jeśli zamierzamy rosół jeść (a nie pić) możemy dodać drobny makaron (będzie wtedy bardziej sycący) no i oczywiście bardzo dobrze jest  posypać bulion szczyptą natki.
  7. Pij ziółka (1-2 razy dziennie), gdyż oprócz sporych właściwości odżywczych, wzmacniają organizm, a niektóre także działają lekko uspokajająco. Szczególnie polecam delikatne herbatki z pokrzywy, melisy, rumianku, dzikiej róży oraz lipy.
  8. Upewnij się, że wszystkie rzeczy (ubranka, przybory toaletowe, pokój i jego wyposażenie) są już gotowe na przybycie Maleństwa. Na szczególna uwagę zasługuje kwestia pieluszek. Powinnaś ich mieć naprawdę spory zapas. Na początku dziecko zużywa około 10  pieluszek dziennie.
  9. Ruch to zdrowie, także w ciąży, ale...  dziewiąty miesiąc ciąży to czas relaksu i gromadzenia sił przed wzmożonym wysiłkiem  jaki Cię czeka w związku z porodem.  W tym czasie lepiej już unikać wysiłku fizycznego (również ćwiczeń gimnastycznych) i skupić się raczej na ćwiczeniach oddechowo-relaksacyjnych i spacerach.
  10. Spróbuj wypracować sobie  pozytywne podejście do porodu i macierzyństwa. Uwierz, że masz w  sobie potężną moc!  Powtarzaj często w  myślach, a  jeszcze lepiej na głos, że dasz radę, że potrafisz, że Twoje  ciało wie  doskonale  jak urodzić Twoje dziecko siłami  natury, że  jesteś zdrowa i masz  mnóstwo energii. Możesz  skorzystać z  gotowych afirmacji  zamieszczonych poniżej:
  • Mam zdrowe, silne ciało, które doskonale  wie, jak naturalnie i bezpiecznie urodzić moje dziecko. 
  • Mój poród przebiega spokojnie i bezpiecznie dla mnie i dla mojego dziecka. 
  • Czuję się spokojna i bezpieczna dzięki fachowej i bardzo życzliwej opiece mojego lekarza i położnej.  
  • Zawsze słucham i ufam swojemu instynktowi macierzyńskiemu i dzięki temu jestem idealną mamą dla mojego dziecka. 
  • Już teraz tworzę silną i niepowtarzalną więź z moim dzieckiem.
  • Jestem najszczęśliwszą mamą na świecie. 
  • Wszystkie okoliczności sprzyjają zdrowemu, harmonijnemu rozwojowi mojego dziecka.

11. Jeśli dziecko nie przyjęło dotąd właściwej pozycji do porodu, pamiętaj, że  Twoja   aktywność    ruchowa może    mieć pozytywny wpływ na tę kwestię. Sprzyjająco działają zwłaszcza  spacery, joga oraz pływanie. 

12. Jeśli czujesz niepokój w związku z czekającym Cię porodem, czujesz się z jakiegoś powodu nie do końca gotowa na to  wielkie wydarzenie lub męczą Cie jakieś inne lęki, nigdy nie jest za późno, by skorzystać z porady dobrego psychologa lub holistycznego doradcy macierzyńskiego, który może pomóc rozwiązać trapiący Cię problem tak, byś mogła wyruszyć w tę piękną drogę pewna siebie, radosna i szczęśliwa 💕

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pozytywny obraz swojego ciała - praktyczne inspiracje dla matek, co robić, co mówić :)

Najważniejsze wskazówki dotyczące ćwiczenia w ciąży.

Emocje w ciąży