Od bólu do przyjemności - 10 zasad zdrowego, bezpiecznego porodu.

 


zdj. Cynthia_groth


Jak odblokować swój potencjał odczuwania również pozytywnych emocji podczas porodu? Czy to w ogóle jest możliwe? Dlaczego wszystko, co zwykle słyszymy w związku z porodem to strach, ból i strach przed bólem?


Na początek ważne,  by zrozumieć, że w momencie gdy zaczęliśmy przenosić poród z domu do szpitala na początku XX w., otrzymaliśmy w pakiecie wiele korzyści ratujących życie, ale równocześnie straciliśmy ogrom tradycyjnej mądrości. Same za zamkniętymi drzwiami szpitala, odseparowane od rodziny, kobiety zostały nagle całkowicie pozbawione możliwości korzystania z tradycyjnych starych praktyk, które przynosiły komfort kobietom przez tysiące lat wcześniej. Były kładzione do łózka, pozbawiane swoich ubrań  i tak samo własnej mocy, gdy przebierały  się w szpitalne koszule i miały ufać teraz technologii zamiast sobie.  Ból i strach stały się nową  normą kulturową, rosnąc od tej pory w siłę poprzez medialny przekaz. Wciąż jednak możemy jeszcze odzyskać nasz wspaniały poród i znaleźć równowagę, tak żeby uwzględnić dawne tradycje, przywołując praktyki, które zapewniają komfort i które pomogą przesunąć się od bólu do bardziej pozytywnych odczuć, a także wskażą kiedy i czy technologia może okazać się przydatna  Tobie i Twojemu dziecku. 

Gdy zrozumiemy fizjologię, hormony działające podczas porodu, oraz podobieństwo miedzy nimi a tym, jak działa nasza zmysłowość i seksualność, otrzymamy klucz odblokowujący naszą przyjemność i czyniący tym samym nasz poród bezpieczniejszym i łatwiejszym.

,, Po prostu otwórz się na taką możliwość, że poród (lub niektóre jego momenty mogą być  przyjemne). Tak wiele kobiet nie potrafi nawet dopuścić do siebie takiej myśli. Kluczem jest prawdziwe wsparcie i poczucie bezpieczeństwa (...) .`` Alisa Blackwood


(1) Pozwól, by poród zaczął się sam.

To bardzo ważne, by poród zaczął się sam, a nie był sztucznie wywoływany (chyba, że są konkretne wskazania medyczne). ,,Duże``, a nawet ,,bardzo duże `` dziecko nie jest medycznym wskazaniem do indukcji porodu. Pozwolenie naszemu ciału samemu rozpocząć poród jest niemal zawsze najlepszą drogą, by się dowiedzieć, kiedy nasze dziecko jest naprawdę GOTOWE (zdrowe), by przyjść na świat i zacząć samodzielne życie poza organizmem mamy. Poród spontaniczny zwiększa także prawdopodobieństwo, że będziemy mogły zastosować również inne praktyki  istotne dla zdrowego porodu - zwłaszcza możliwość nieskrępowanego przemieszczania się i unikanie rutynowych praktyk bez poważnych medycznych wskazań.


(2) Sama podejmuj decyzje.

Doświadczanie naturalnych skurczy, wywoływanych przez oksytocynę Twojego organizmu, zwiększa Twoją możliwość bezpośredniego reagowania na nie poprzez np poruszanie się, zmiany pozycji, korzystanie z wanny lub prysznica. Naturalnie wytwarzane hormony regulują nie tylko przebieg porodu, ale także mają wpływ na karmienie piersią oraz na przywiązanie matki do dziecka. Zakłócanie tego naturalnego procesu poprzez podawanie sztucznych hormonów może mieć  konsekwencje, których  obecnie  być może nawet nie jesteśmy w stanie dostrzec/zrozumieć. Nie spiesz się więc przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, zadawaj pytania - to twoje prawo. 


(3) Nazwij i uwolnij swoje leki.

Strach przedłuża, a nawet potrafi wstrzymać akcję porodową.  Gdy się boimy, nasz organizm produkuje adrenalinę i kortyzol, hormony stresu, które utrudniają uwalnianie się oksytocyny, hormonu miłości, którego potrzebujemy, by urodzić  nasze dziecko względnie łatwo. Wszystkie nosimy w sobie strach przed porodem, ale musimy znaleźć zdrowe sposoby na uwolnienie się od niego, by poród mógł się rozwijać tak bezpiecznie, jak to możliwe. Zrób listę swoich obaw. Jeśli wolisz, możesz te obawy namalować kolorowymi kredkami lub pastelami. Gdy nadasz im już formę, nazwiesz je,  będziesz mogła je powoli zacząć uwalniać i zastępować jeden po drugim siłą, pewnością siebie i wsparciem. 

(4) Wybierz język przyjemności.

Przyjrzyj się na początek słownictwu, które słyszałaś dotąd  na temat Twojego ciała i porodów  w ogóle  (Co mówiła Twoja mama? A co przyjaciółki?, etc) Stwórz nowy język dotyczący całego procesu dawania życia. Niech zawiera słowa i wyrażenia, które zachęcają do otwarcia się, do przyjemności, uwolnienia, błogości, a nawet świętości, np. płynięcie z falami, poddawanie się odczuciom poprzez wszystkie zmysły, albo moje ulubione: zamiast  ,,rodzę/wydaję dziecko na ten świat'', spróbuj powiedzieć: ,,przytulam moje dziecko na ten świat`` 💞 Niech te nowostworzone słowa przedefiniują kompletnie Twój pogląd na Twoje ciało i poród. 

(5) Śpiewaj.

Śpiewanie zmienia nasz nastrój i zmienia nastrój w pomieszczeniu dla wszystkich, którzy tam wchodzą. Mamy, które śpiewały podczas porodu mówiły  mi o zadziwiającym komforcie, który dawało im nucenie ulubionych melodii. Jedna z mam opowiadała o odczuwaniu w pewnym momencie nawet swojego rodzaju świętości, gdy do jej śpiewu dołączyły się inne kobiety towarzyszące jej w tym momencie. W internecie można nabyć nagranie Birth and Circle Songs wykonywanych przez australijskie doule.  Pomyśl, którą piosenkę chciałabyś, żeby Twoje dziecko usłyszało od Ciebie jako pierwszą? Czy znasz jakieś piosenki porodowe? Nie ma znaczenia, czy śpiewasz sama, czy masz gotową listę wybranych wcześniej nagrań, które można odtworzyć podczas porodu (może to być  oczywiście każda muzyka którą lubisz, nie koniecznie pieśni porodowe) - słuchanie ich pomoże  uwolnić endorfiny, czyli właśnie Twoje  hormony szczęścia.

(6) Tańcz.

Czy wiesz, ze taniec brzucha był kiedyś integralną częścią przygotowania kobiety do porodu? Pomyśl o poruszaniu swoimi biodrami,  zataczaniu nimi kółek, spirali, tak żeby poruszać i bardzo dobrze wyczuwać Twoje ciało, ale też miłość i życie wewnątrz Ciebie. Tańcz swoje marzenia, uwalniaj swoje lęki. Łącz się ze wszystkimi żywiołami i kobiecą mocą, która jest w Tobie. W ten sposób taniec pomoże Ci się przemienić w boginię narodzin, tak jak zaplanowała to Natura. Jeśli wciąż się wahasz, pomyśl o obrączce, którą masz na palcu i chcesz  zdjąć  jednym pociągnięciem przez wystającą kostkę palca. Większości z nas to się  nie uda lub przyjdzie ze sporym trudem i będzie prawdopodobnie dość nieprzyjemne, chyba że posmarujemy palec odrobiną kremu i zaczniemy powoli zsuwać pierścionek najlepiej wykonując nim kołeczka, małe obroty w obie strony. Teraz pomyśl o porodzie, podczas którego czujesz się bezpieczna, wspierana, kochana, Kanał rodny robi się miękki, wilgotny a wraz z każdym ruchem tańca, kręceniem biodrami, dziecku jest zdecydowanie łatwiej teraz znaleźć właściwą drogę.

(7) Atmosfera podczas porodu.

Trzy absolutnie najważniejsze elementy dla Twojego pięknego porodu: bezpieczeństwo, prywatność, brak jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz. To wszystko powinno być z Tobą przez cały okres porodu i pierwszego kontaktu z dzieckiem. Co te trzy wyrażenia znaczą dla Ciebie?  Gdzie  i z kim mogłabyś mieć taki właśnie poród?
Wiesz zapewne, że żadne zwierzę nie urodzi w miejscu, gdzie nie czuje się bezpieczne. Ty też za wszelką cenę wybierz miejsce  oraz osoby, w którym  i z którymi czujesz się bezpiecznie. Nazywam to tworzeniem swojej atmosfery porodowej. Miękkie delikatne światła, (elekytryczne)  świeczki, muzyka...  Co pomogłoby Tobie stworzyć taką zmysłową, bezpieczną atmosferę?

(8) Ciągłe wsparcie.

Zatrudnij doulę. Badania wykazują, że kobiety czują się bezpieczniej i bardzie zadbane,  gdy mają swoja doulę, którą znają już wcześniej. Od zarania czasów kobiety podczas porodu były wspierane przez grupę innych kobiet. Taką rolę pełni dziś właśnie doula. Nie jest ona członkiem personelu medycznego, jej funkcja jest zupełnie inna. Ona jest tam tylko dla Ciebie. By Tobie było łatwiej, lżej i przyjemniej narodzić swoje dziecko. Żaden, nawet najbardziej kochający mężczyzna, nie przyspieszy porodu tak, jak potrafi to zrobić wspierająca kobieta. Zastanawiasz się dlaczego? Czy słyszałaś, a może nawet doświadczyłaś kiedyś tego, że mieszkając ze swoją przyjaciółką wasze cykle menstruacyjne zaczynały się zbiegać? Dzieje się tak, ponieważ kobiety podświadomie potrafią wpływać wzajemnie na swoje układy hormonalne. 

(9) Afirmacje.

Moje Mamy wszystkie KOCHAJĄ Karty z Afirmacjami dla Kobiet w Ciąży (karty z afirmacjami porodowymi). Jeśli nie wiesz, co to jest, zerknij na mój instagram:  Instagram.com/holistic.ma.and.ba/  Było tam już kilka wpisów w listopadzie i grudniu 2020r. na ten temat. Możesz też zamówić taki komplet ode mnie bezpośrednio. Karty te łączą nas z naszą wewnętrzną mądrością  w okresie ciąży i przygotowań do porodu. Przekaz zawarty na kartach prowadzi nas jak najlepszy przewodnik, łącząc nas z  naszą intuicją, mocą, ciałem, dzieckiem i pomaga odnaleźć bezpieczeństwo, przyjemność i siłę podczas samego porodu. Możesz oczywiście stworzyć kilka swoich własnych afirmacji, a nawet całych kart.  Poniżej 3 moje ulubione: 

💗 Ufam sobie, ufam mojemu ciału i mojemu dziecku. Ufam temu procesowi.
💗Relaksuję się oddając mój poród w ręce Matki Natury.
💗Moje dziecko jest bezpieczne, zdrowe i szczęśliwe.

(10) Intymność.

Poród jest zmysłowy! Mówi się, że ,,nasz największy narząd seksualny znajduje się pomiędzy naszymi uszami``, więc powinniśmy pozwolić naszym umysłom  swobodnie doświadczać tego wszystkiego, co podczas porodu jest możliwe do doświadczenia.  Wszystko, co było wspomniane dotąd, wzmacnia przepływ oksytocyny, hormonu miłości, który ułatwia bezpieczniejszy, prostszy, i bardziej przyjemny poród. 

Pamiętaj, że ZASŁUGUJESZ NA PORÓD PEŁEN GODNOŚCI, MIŁOŚCI i ... POZYTYWNYCH ODCZUĆ!!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pozytywny obraz swojego ciała - praktyczne inspiracje dla matek, co robić, co mówić :)

Najważniejsze wskazówki dotyczące ćwiczenia w ciąży.

Emocje w ciąży