Zioła pomocne w ciąży

 


Od wieków kobiety wzbogacały swoja codzienną dietę w zioła, by odżywiały je przez cały okres ciąży, porodu, karmienia piersią oraz w czasie opieki nad niemowlęciem. Zioła są bogatym źródłem minerałów i witamin, a także posiadają mnóstwo cudownych właściwości wspaniale wpływających nie tylko na nasze ciało, ale także na nasz umysł i ducha. Oprócz właściwości leczniczych normalizują pracę narządów wewnętrznych i uspokajają. Większość ziół jest w ciąży całkowicie bezpieczna. Z powodzeniem zastępują leki chemiczne niewskazane u kobiet w ciąży ze względu na możliwość efektów ubocznych. 


Jak stosować zioła w ciąży.

Ze względu na ich właściwości odżywcze i wzmacniające, zioła w ciąży należy stosować profilaktycznie 1-2 razy dziennie w proporcji  1-1,5 łyżeczki suszu na szklankę wody. Są one bogate w łatwo przyswajalne witaminy i mikroelementy wzmacniające organizm ciężarnej kobiety i przynoszące ulgę  w ciążowych dolegliwościach. Warto jednak pamiętać, że  zioła i przygotowywane z nich napary i herbaty mają dość silne działanie, a niektóre są szkodliwe w ciąży. 


3 najzdrowsze, bezpieczne zioła w okresie ciąży

Kobietom znajdującym się na swojej drodze do macierzyństwa  zwykle zalecam napary z trzech ziół: rumianku, pokrzywy oraz liści maliny. Przyjmowanie tych trzech ziół w trakcie ciąży wzmocni i odżywi organizm. Wypicie dwóch szklanek dziennie  tych ziół utrzyma w stałych granicach poziom energii, wzmocni zdrowie, podniesie poziom tolerancji na ból oraz zdecydowanie pomoże ciału znieść wysiłek związany z czekającym go porodem. Zioła te również w naturalny i delikatny sposób pomagają złagodzić stres oraz zmienność nastrojów związaną z wahaniami  hormonalnymi oraz zmieniającą  się dynamiką rodziny, która towarzyszy każdym narodzinom dziecka.

  • Pokrzywa (urtica dioica) - bogate źródło żelaza, wapnia i innych minerałów potrzebnych przyszłej mamie od początku ciąży. Uważa się, że napar taki  zawiera niemal każdy minerał i każdą witaminę potrzebną  ludzkiemu organizmowi do wzrostu i zachowania zdrowia, wiec jest on również niezastąpiony dla rozwijającego się dziecka.  Wapń zawarty w pokrzywie przynosi ulgę w bólach związanych ze skurczami macicy. Pokrzywa zwiększa poziom hemoglobiny oraz erytrocytów. Dzięki zdolności pokrzywy do wzmacniania  naczyń krwionośnych oraz utrzymywania elastyczności  tętnic jest ona skutecznym lekiem przy występujących  żylakach i hemoroidach. Napar z pokrzywy ma też umiarkowane działanie moczopędne, a wiec pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu. W ciąży nerki pracują ciężej, by oczyścić 150% normalnej objętości krwi. Pokrzywa delikatnie odżywia oraz wzmacnia nerki, pomagając usunąć  nagromadzony piasek i ewentualne kamienie. Pokrzywa jest też bogata w witaminę K niezbędną w procesie krzepnięcia krwi.  Dzieci rodzą się z niewielką ilością tej witaminy. Poziom ten spada tuż po narodzinach  i wzrasta ponownie, gdy jelita dziecka zostaną zasiedlone przez florę jelitową która pomaga produkować tę witaminę. Do tego czasu jednak dziecko otrzymuje witaminę K z mleka mamy. Włączenie pokrzywy do diety w ciągu  kilku ostatnich miesięcy ciąży i przez jakiś czas po porodzie powoduje, że mleko jest wystarczająco bogate w  witaminę K. Mama również korzysta  z odpowiedniego poziomu wit. K, gdyż jej układ krzepnięcia jest wspierany na wypadek krwawień poporodowych. Pokrzywa jest także ziołem wspomagającym jakość i ilość mleka mamy. 

  • Liście maliny (rubus idaeus)  - napar z liści maliny jest stosowany od wieków w Afryce, Ameryce i Azji. Wiadomo bowiem, że ma on wpływ na wzmocnienie mięśni macicy; regularne picie takiego naparu pomaga zatem znieść wysiłek porodu. Liście te wzbogacają organizm mamy  w witaminę C, E, A, B complex, jak również w przyswajalny wapń i żelazo Ze względu na dużą zawartość fosforu i potasu  liście maliny pomagają tworzyć zdrową krew. Przynoszą także ulgę w mdłościach ciążowych.  Związki zawarte w liściach  działają tonizująco na macicę pomagając jej w efektywnych skurczach w trakcie porodu oraz obniżając ryzyko wystąpienia krwotoku poporodowego. Napar ten można pić ciepły lub zimny, posłodzony miodem lub z kilkoma kroplami cytryny. UWAGA! Jeśli czujesz, że napar ten działa zbyt stymulująco na macicę lub miałaś wcześniej problemy z utrzymaniem ciąży, wstrzymaj się z zażywaniem tego zioła do 35-36 tygodnia ciąży. Napar taki jest polecany także do picia w trakcie porodu w celu odżywienia, nawodnienia i wspierania ciężko pracującej macicy w efektywnych skurczach.  Jest to równie cudowne zioło dla kobiety w połogu, gdyż wspomaga szybką regenerację, wspiera macicę w powrocie do poprzedniego stanu i pomaga zapobiegać wszelkim infekcjom.

  • Rumianek (matricaria chamomilla) - W ciąży często towarzyszą nam zaburzenia trawienia i stres emocjonalny. To delikatne i odżywcze zioło jest sprzymierzeńcem naszego układu nerwowego i wywołuje uczucie głębokiego relaksu, a nawet senność. Podobnie jak liście maliny i pokrzywy, rumianek jest bogaty w wapń. Z powodu wysokiej zawartości magnezu zioło to jest świetnym lekiem na zmęczone, obolałe mięśnie. Rumianek pomaga w wypadku mdłości i niestrawności.  Od wieków ceni się także antyseptyczne oraz przeciwgrzybicze właściwości rumianku. Przemywanie pękniętego krocza i innych otarć porodowych, a także kikuta pępowiny naparem z rumianku nie dopuszcza do rozwinięcia się infekcji wspomagając szybkie gojenie się ran. Niemowlętom i małym dzieciom można podawać słaby napar z rumianku w celu złagodzenia kolki lub innych drobnych problemów trawiennych.  UWAGA! Jeśli napar posłodzimy miodem, magnez będzie łatwiej przyswajalny i działanie naparu będzie bardziej skuteczne. Jednak należy pamiętać, by nie podawać miodu dzieciom przed ukończeniem 2 roku życia.  



Inne zioła zalecane w ciąży.

1. Mniszek lekarski -  jest bogatym źródłem witaminy A, wapnia i żelaza. Zawiera także substancje gorzkie, które ułatwiają procesy trawienne i stymulują wydzielanie żółci. Ponadto usuwa nadmiar płynów z organizmu. Ponieważ liście są bogate w potas  nie powodują utraty potasu z komórek, jak ma to miejsce w przypadku moczopędnych leków syntetycznych.

2.  Imbir lekarski - działa rozgrzewająco na układ rozrodczy, polecany jest przy porannych mdłościach i problemach trawiennych.

3. Poziomka pospolita - jej liście mają właściwości podobne do pochodzącej z tej samej rodziny maliny. W czasie ciąży używane są jako środek  tonizujący macicę i uspokajający.

4. Przywrotnik pospolity - w ciąży używany jest na wzmocnienie macicy. Dzięki właściwościom ściągającym  zapobiega krwotokom poporodowym, pomaga też przy porannych mdłościach i kłopotach trawiennych.

5. Łopian większy - korzeń łopianu jest bardzo odżywczy. Jest łagodnym środkiem moczopędnym i wspomagającym wątrobę. Dobrze smakuje z dodatkiem imbiru lub cynamonu. 

6. Drapacz lekarski - jest bardzo polecany jako środek wzmacniający wątrobę. jest często stosowany w mieszankach z koprem włoskim lub liściem maliny.  Również zapobiega krwotokom przy porodzie. 

7. Nagietek - zawiera magnez i witaminę C; zmniejsza ryzyko poronienia. 

8. Mięta pieprzowa - łagodzi poranne nudności oraz pomaga przy dolegliwościach trawiennych. 

W ciąży można także stosować koper włoski, anyż czy kminek. Są one pomocne w zaburzeniach układu pokarmowego. Od czasu do czasu, raczej nie na co dzień, można wypić napar z melisy, który działa uspokajająco, herbatę z dzikiej róży, która dostarcza sporo witaminy C, napar z lipy - na układ trawienny i w razie przeziębienia. 

Zawsze należy pamiętać, że zioła mogą być jedynie uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety.



Zioła, których należy bezwzględnie unikać w czasie ciąży.

Należą do nich: hibiskus, lukrecja, jemioła, tymianek (ma działanie poronne), rozmaryn (ma działanie rozkurczające i może prowadzić do poronienia), szałwia, żeń-szeń (substancje czynne żeń-szenia mogą spowalniać rozwój płodu i skutkować jego wrodzonymi wadami rozwojowymi), aloes (powoduje przekrwienie miednicy mniejszej i przedwczesne skurcze macicy), chmiel (pobudza produkcje estrogenów, których nadmiar w ciąży jest szkodliwy dla płodu i może powodować jego wady wrodzone), krwawnik pospolity, serdecznik pospolity, tasznik pospolity, pluskwica groniasta, cząber (może odwadniać organizm kobiety i powodować przekrwienie narządów rodnych), mięta polna. 

Przed zastosowaniem wszelkich preparatów ziołowych zaleca się skonsultowanie z lekarzem prowadzącym ciążę.
      

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pozytywny obraz swojego ciała - praktyczne inspiracje dla matek, co robić, co mówić :)

Emocje w ciąży

Cudowny Masaż Shantala