Co wziąć ze sobą do szpitala - kompletna lista rzeczy dla mamy i dziecka.


Jeśli rozpoczęłaś już trzeci trymestr, to  powoli zbliża się pora na spakowanie torby z rzeczami dla siebie i dziecka, którą zabierzesz do szpitala.  Pierwszy poród stanowi zwykle zagadkę od początku do samego końca, również jeśli chodzi o to, co wziąć ze sobą do szpitala. Większość mam, nie wiedząc dokładnie czego się spodziewać,  chce być przygotowana na każdą ewentualność, a wtedy naprawdę łatwo o spakowanie zbyt wielu, w większości niepotrzebnych, rzeczy. W rzeczywistości, część tego, co niezbędne podczas i tuż po porodzie jest zwykle zapewniana przez szpital. Natomiast warto na pewno pomyśleć o rzeczach, których naprawdę będziemy potrzebować, i jednocześnie dzięki którym będziemy czuć się w szpitalu o wiele bardziej komfortowo. Mam nadzieję, że ta lista okaże się dla Was pomocna i pozwoli Wam uniknąć spakowanie wielu z tych rzeczy, które z pewnością się Wam nie przydadzą.

Kiedy zacząć pakować torbę z rzeczami do szpitala?

Najlepiej zrobić to ok 35-36 tygodnia. Jeśli jesteś jednak w tzw. trudnej ciąży, czy ciąży z ryzykiem wcześniejszego porodu, albo doświadczyłaś w poprzednich ciążach porodu przedwczesnego, to radzę zrobić to już na samym początku trzeciego trymestru. Jeśli dasz sobie około miesiąca przed wyznaczoną datą porodu, wówczas przygotowania będą przebiegać spokojniej, a ty będziesz mieć więcej czasu na zastanowienie się, co ewentualnie jeszcze spakować. Mamy zwykle czują się bardziej komfortowo mając przygotowaną wcześniej listę, z której mogą po kolei wykreślać to, co już zostało przygotowane/spakowane.  Gotową torbę można trzymać w szafie tak, żeby nie przeszkadzała, a jednocześnie zawsze była w pobliżu ;)

Co zwykle oferują szpitale dla  mamy i dziecka?

Na początek zawsze warto odwiedzić wybrany szpital i dowiedzieć się od położnej, co oferuje zgłaszającej się do porodu mamie i jej dziecku. 

  • Dla dziecka

Większość szpitali oferuje kilka pierwszych pieluszek jednorazowych i mokre chusteczki. Jeśli mama  chce, by dziecko leżało osobno, czego zdecydowanie nie polecam, zapewnione jest małe plastikowe łóżeczko na kółkach wraz z materacem. Szpitale zapewniają również kosmetyki do pierwszej kąpieli, a w razie potrzeby krem do pupy i oczywiście wszelkiego rodzaju konieczne specyfiki medyczne. Gdy pobyt w szpitalu się przedłuża i/lub występują problemy z karmieniem/ilością mleka mamy, w szpitalu otrzymamy mleko w proszku i plastikową butelkę. 

  • Dla mamy

W szpitalu otrzymamy zwykle krótką jednorazowa koszulę do rodzenia, dużą piłkę porodową, jedne  cienkie siateczkowe majtki poporodowe (bardzo przydatne moim zdaniem), w razie potrzeby woreczek z lodem na brzuch oraz lek na rozluźnienie stolca, kilka podpasek w rozmiarze maxi, tabletki przeciwbólowe w razie potrzeby, posiłki i  konsultację z doradcą laktacyjnym. 

Mimo, że szpital zapewnia większość podstawowych  produktów niezbędnych podczas porodu i kilku dni pobytu w  nim po porodzie, z całą pewnością polecałabym zabranie pewnych własnych rzeczy z domu. W moim przypadku były to na przykład pieluszki i mokre chusteczki. Ponieważ to pierwszy bezpośredni kontakt dziecka z jak by nie było chemicznymi substancjami,  za drugim razem zabrałam ze sobą własne ekologiczne łagodne pieluszki i chusteczki choć mokrych chusteczek w ogóle używałam w szpitalu, a także później, dość rzadko. 


Lista rzeczy do spakowania.

Najlepszym rozwiązaniem jest spakowani się do dwóch toreb. Jednej, mniejszej, na rzeczy potrzebne podczas porodu i drugiej większej z rzeczami potrzebnymi na czas pobytu w szpitalu dla mamy i dziecka. Polecam włożenie dziecięcych ubranek w osobną, czystą foliowa torebkę, aby przy przebieraniu nie trzeba było długo szukać ich miedzy innymi rzeczami, ale także by zapewnić im dodatkową higienę. Jeśli poród jest planowany na konkretną datę np. planowane cc, warto pomyśleć o spakowaniu również mp3 z ulubioną, relaksującą muzyką, ciekawej książki lub kolorowego kobiecego magazynu (zamiast tableta), by móc wypełnić czas oczekiwania na operację, a tym samym odciągnąć ewentualne negatywne myśli. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skoncentrowanie się na sobie i dziecku, przekazanie mu mentalnie siły, ciepłych wspierających myśli na ten czas, ale część kobiet w miarę zbliżania się chwili porodu odczuwa narastający niepokój, czasem wpada w lekką panikę, a to nie służy ani jej, ani dziecku. Wtedy właśnie warto sięgnąć po relaksującą muzykę lub wciągającą powieść.

Lista rzeczy dla mamy  (poród).

  • dokumenty: dowód osobisty oraz karta ciąży z wszystkimi aktualnymi badaniami (i grupą krwi oraz czynnikiem Rh D!) oraz badania USG, zwłaszcza pierwsze i ostatnie.
  • ładowarka do telefonu (o ile telefon zwykle mamy przy sobie i jest to naturalne, to pamiętanie o ładowarce nie jest już takie oczywiste)
  • koszula do porodu (jeśli chcesz rodzić we własnej bieliźnie, ale pamiętaj, że podczas porodu szybko stracisz zainteresowanie swoim wyglądem, a prywatna koszula po porodzie będzie do wyrzucenia, podobnie jak i reszta bielizny; moim zdaniem warto skorzystać w tym wypadku ze szpitalnej koszulki, jeśli w Twoim szpitalu taką oferują).
  • kilka (3-4) par wygodnych skarpetek (bez mocnych ściągaczy) lub 2 pary skarpetek i kapcie do chodzenia po szpitalu (polecam tanie ,,jednorazowe" kapcie specjalnie kupione na tę okazję, które później wyrzucisz  przed wyjściem ze szpitala razem ze zużytą bielizną)
  • klapki pod prysznic - podobnie jak wyżej, proponuję zakupić nowe tanie klapki tylko na ten pobyt w szpitalu, gdyż ze względów higienicznych powinnyśmy je wyrzucić opuszczając szpital; niektóre szpitale obecnie wymagają, by wziąć prysznic przed wejściem na salę porodową, ale klapki przydadzą się także, gdy będziesz chciała skorzystać z ciepłego prysznica łagodzącego ból lub gdy zdecydujesz się na poród w wodzie.
  • gumki do włosów - podczas porodu zdecydowanie najwygodniej jest mieć je związane
  • balsam do ust - może okazać się przydatny zwłaszcza gdy poród się przedłuża
  • mała butelka wody niegazowanej

Lista rzeczy dla mamy (pobyt w szpitalu)

  • przybory toaletowe - szczoteczka i pasta do zębów, mleczko do mycia twarzy, tonik, krem do twarzy najlepiej nawilżający, dezodorant (warto zaopatrzyć się w łagodną wersję, najlepiej bezzapachową ze względu na dziecko),  płyn pod prysznic, wszystko najlepiej zapakować w małe pojemniczki, których zwykle używamy w podroży.  Jeśli nosisz na co dzień soczewki, do szpitala  w miarę możliwości zabierz okulary, są łatwiejsze w obsłudze, a i tak najprawdopodobniej będziesz ich potrzebować dopiero przy wyjściu ze szpitala do.... samochodu ;) Po naturalnym porodzie lekarze zachęcają do dość szybkiego wstania z łóżka, a pierwszy prysznic, także umycie głowy, odświeżenie twarzy naprawdę mogą zdziałać cuda dla naszego samopoczucia. Dlatego proponuję wziąć też własną suszarkę, szampon, odżywkę do włosów, jeśli uznasz to za konieczne i ewentualnie mały zestaw podstawowych kosmetyków kolorowych (np. róż do policzków).
  • 2-3 ręczniki (kąpielowy, do twarzy i ewentualnie osobny do głowy) - w szpitalu zwykle otrzymamy ręcznik, ale jet on malutki, cienki i trzeba się upomnieć o ewentualną wymianę. Tak jak w wypadku klapek proponuję zabrać tanie nowe lub stare ręczniki, których nie będzie nam szkoda wyrzucić przed powrotem do domu. 
  • 2- max. 3 koszule/piżamy - rodzaj nie ma znaczenia, ważne, żeby miały rozpinaną górę, tak byś bez problemu mogła  często karmić dziecko oraz 1-2 biustonosze do karmienia.
  • 2-3 koszulki z odpinanymi miseczkami do karmienia oraz 2 pary leginsów/dresów (koniecznie  w ciemnym kolorze), jeśli krępujesz się poruszać w szpitalu w piżamie/szlafroku
  • 2 op. (=20 sztuk) podkładów poporodowych oraz 1-2 op. zwykłych podpasek, ale koniecznie ze skrzydełkami. 
  • szpital zapewnia zwykle podstawowe artykuły higieniczne potrzebne po porodzie, ale część z nich można chcieć zastąpić swoimi/ bardziej ekologicznymi/zdrowszymi produktami. Dla mnie możliwość uniknięcia tych wszystkich chemicznych substancji zawartych w dostarczanych przez szpital rzeczach była niezwykle ważna. Można zaopatrzyć się np. w swoje podpaski w rozmiarze maxi, ale nieperfumowane i niezawierające chloru, podobnie w przypadku sprayów przeciwbólowych i środków rozluźniających stolec. Najłatwiej zamówić takie produkty z wyprzedzeniem, ja polecam np.  firmy Organic, Seventh Generation, etc. 
  • bielizna - jak wspominałam jestem zagorzałą fanką jednorazowych, siateczkowych majtek poporodowych, które obecnie są zapewniane w części szpitali tuż po porodzie. Są naprawdę idealne na kilka pierwszych dni, kiedy będziesz zmuszona do zakładania ogromnych podpasek. Warto więc zabrać dodatkowo kilka sztuk (ok. 5) takiej bielizny  kupionej wcześniej w aptece. Mimo obfitego krwawienia unikniemy w ten sposób zniszczenia własnej eleganckiej bielizny. Takie majtki przydadzą się również w domu  na początku połogu. Jeśli nie mamy zaufania do takiej bielizny, inną opcją będzie spakowanie kilku par (ok 5- przydadzą się też na wyjście ze szpitala) swoich starych majtek, których nie będzie nam szkoda wyrzucić.
  • podkłady na łózko 60 x 60 cm - 1op.
  • wkładki laktacyjne (warto rozważyć wkładki eco/organiczne) - 1 op. 
  • kapturki osłonowe na brodawki (wcześniej należy je koniecznie wyparzyć!)
  • przekąski - szpital oczywiście zapewnia posiłki w trakcie pobytu po porodzie, na korytarzach najczęściej stoją również automaty z batonikami i ciasteczkami, ale ze względu na ich skład ja zawsze proponuję mamom zabranie kilku swoich własnych ulubionych zdrowych przekąsek. Pamiętam, że oczekiwanie na kolejny posiłek w szpitalu było dla mnie torturą, moje ciało tuż po porodzie bardzo szybko zaczęło upominać się o dostawy energii, karmienie piersią także powoduje spalanie energii i wymaga dostarczania większej ilości kalorii na bieżąco. Nie czując głodu, czujemy się spokojniejsze i szczęśliwsze. Moje ulubione przekąski to małe paczki rodzynek i migdałów Bio, świeże owoce (np. jabłka/banany), naturalne batoniki, chipsy jabłkowe, marchwiowe/z buraczków. Na cokolwiek możesz mieć ochotę w zdrowej wersji będzie prawdopodobnie ok.  Pamiętaj jednak, by spytać wcześniej lekarza, czy możesz już  jeść. Po cc na pewno będziesz musiała odczekać dużo dłużej. Lekarz zadecyduje najlepiej. W wypadku mojego drugiego porodu (cc) lekarz pozwoliła mi tylko zmoczyć usta wodą, potem wziąć parę łyków, następnie dostałam dwa sucharki, po czym widząc mój wilczy głód doktor pozwoliła mi na zjedzenie 3/4 paczki sucharów, oczywiście nie naraz ;)
  • kilka małych butelek wody niegazowanej
  • czasem lekarz przepisze ci witaminy dla kobiet w ciąży i w połogu - warto taką decyzję przedyskutować wcześniej i zabrać ze sobą zdrowszy odpowiednik takiego medykamentu. Szpitalne witaminy zawierają barwniki i wiele innych chemicznych składników których lepiej byłoby unikać.
  • strój na wyjście do domu ;) pamiętaj, że ubrania ciążowe, w których przyjechałaś do szpitala, mogą nie spełnić swojej roli, nie masz już tak dużego brzucha jak pod koniec ciąży, ale też nie wraca on niestety od razu do stanu sprzed niej; najlepiej więc wziąć coś luźnego np. sukienkę, koszulę, na wierzch płaszcz...
  • z własnego doświadczenia proponuję także zabrać ze sobą prezencik od noworodka dla starszego rodzeństwa. W naszym wypadku starszy brat jeszcze w szpitalu otrzymał od swojego nowonarodzonego braciszka samochód strażacki, o którym od dawna marzył. 

Lista rzeczy dla dziecka.

  • fotelik samochodowy (ten punkt jest obowiązkowy, wymagany przez prawo); koniecznie wypróbuj kilkakrotnie montowanie fotelika w swoim samochodzie jeszcze przed narodzinami dziecka
  • 6-8 body
  • 3-4 pajacyki/śpioszki
  • 2-3 czapeczki bez wiązania, najlepiej z czystej bawełny
  • 2-3 pary skarpetek
  • 2 pary rękawiczek niedrapek 
  • 1-2 ciepłe kocyki lub śpiworki
  • 6-8 szt. pieluszek tetrowych ( przydadzą się do otulenia, przy karmieniu i ulewaniu)
  • 1 op. pieluszek jednorazowych 
  • ręcznik
  • mokre chusteczki
  • krem ochronny do twarzy (tylko w zimie)
  • ubranka na wyjście  (warto pomyśleć o czymś wyjątkowym, ten dzień pewnie będziesz długo pamiętać) plus czapeczka i kombinezon
  • gaziki średniej wielkości - ok 20 szt
  • miękki podkład higieniczny potrzebny do przewijania
  • waciki kosmetyczne - 1 op
  • spirytus 70% - do przemywania pępka (najlepiej w pojedynczych saszetkach) - kilka sztuk /100 ml.
  • sol fizjologiczna w ampułkach po 5-10 ml do przemywania oczek - kilka sztuk ( w domu przyda się dużo, wiec można od razu zrobić zapas) 
  • krem przeciw odparzeniom , np Linomag/Sudokrem (na wszelki wypadek/opcjonalnie)
  • płyn do kąpieli ( osobiście nie wydaje mi się konieczne kąpanie dziecka tak wcześnie, ale jeśli zdecydujesz się na kąpiel, warto wziąć ze sobą własny ekologiczny kosmetyk, podobnie z resztą w wypadku pieluszek, mokrych chusteczek oraz kremu na ewentualne odparzenia)
  • opcjonalnie: szczoteczka do włosów z miękkiego włósia i obcinacz do paznokci/ bezpieczne nożyczki

Lista rzeczy dla taty.

  • buty na zmianę (klapki/kapcie)
  • ubranie na zmianę (T-shirt/dres, skarpetki)
  • coś do picia i jedzenia (koniecznie! ;))
  • aparat /kamera/telefon z kamerą plus ładowarka


Pamiętaj, że w czasie epidemii, każdy szpital może mieć inne wytyczne i prosić o zaopatrzenie się w większą ilość np. ubrań czy pieluszek niż zwykle. Sprawdź wymagania swojego szpitala osobiście rozmawiając z położną lub na stronie wybranego szpitala.

Mam nadzieję, że powyższa lista okaże się pomocna i dzięki niej będziesz czuła się bardziej komfortowo podczas całego pobytu w szpitalu.

Jeśli chciałabyś mieć podręczną listę kontrolną w wersji papierowej (do wydruku), na której możesz odznaczać to, co już spakowałaś, prześlij mi swój adres mail przez moją stronę:
www.mama-and-baby.com.pl   lub prosto na maila, którego znajdziesz również na stronie lub w  moim PROFILu na tym blogu. Koniecznie napisz, czy spodziewasz się chłopca czy dziewczynki, ponieważ lista jest dostępna w dwóch wariantach kolorystycznych :)

Trzymam kciuki, dasz sobie wspaniale radę, Mamo 😃🙌👍💚 

Z całego serca życzę Tobie i Twojemu Dziecku bezpiecznego, szczęśliwego  porodu! 🙆👶💕

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pozytywny obraz swojego ciała - praktyczne inspiracje dla matek, co robić, co mówić :)

Emocje w ciąży

Cudowny Masaż Shantala