Naturalne sposoby na problemy z pęcherzem moczowym w ciąży.


Kłopoty z pęcherzem moczowym to dość częsta przypadłość kobiet w ciąży. Jeśli taka dolegliwość zdarza się sporadycznie i nie daje uciążliwych objawów, można wypróbować  naturalne sposoby, które powinny przynieść mamie ulgę. 

Najczęstsze przyczyny infekcji pęcherza moczowego.

Szczególnie narażone są te przyszłe mamy, które już wcześniej borykały się z problemami z nerkami czy pęcherzem. Ale nie tylko. Rozwijający się płód uciska na nerki mamy, co stanowi dla nich spore obciążenie. Co więcej, objętość krwi u kobiety w tym okresie zwiększa się o około 1,5 litra, co wymaga jeszcze większego wysiłku ze strony jej nerek. Zła dieta, brak ruchu oraz równowagi emocjonalnej także mogą przyczyniać się do zwiększonej podatności na różnego rodzaju infekcje, w tym infekcje ze strony układu moczowego. 

Objawy zapalenia pęcherza moczowego. 

Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej objawia się swędzeniem, pieczeniem oraz bolesnym i częstym oddawaniem moczu. Może pojawić się osłabienie i/lub gorączka. Podobne są objawy infekcji nerek, ale wtedy gorączka jest wyższa, nawet do 40 stopni C i zwykle towarzyszy jej ból pleców w okolicy lędźwiowej.

Leczenie infekcji pęcherza moczowego.

W ciąży każda infekcja powinna być skonsultowana z lekarzem. Czasem okaże się, że nie jest to nic poważnego, a czasem może być konieczne zastosowanie antybiotyku. Wtedy jednak też warto stosować wspomagająco metody naturalne, co z pewnością przyspieszy walkę z infekcją, a także z dużym prawdopodobieństwem pomoże uniknąć jej w przyszłości.

Naturalne metody na problemy z układem moczowym w ciąży.

Wszystkie poniższe sposoby są bezpieczne przez cały okres ciąży. 

1. Picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie - absolutna podstawa.  Woda rozcieńcza mocz i pomaga wypłukiwać bakterie z układu moczowego. Trzeba tylko pamiętać, by unikać picia wody mocno schłodzonej oraz takiej, która przechowywana jest w plastikowej butelce.

2. Picie 1-2 szklanek dziennie  soku z żurawiny. Sok powinien być niesłodzony, ale można go rozcieńczyć wodą lub pić małymi porcjami. Żurawina działa przeciwzapalnie i zapobiega przyklejaniu bakterii do nabłonka w układzie moczowym. W niektórych wypadkach może nawet stanowić alternatywę dla antybiotyku. Lekarze zwykle przepisują suplementy z  wyciągiem z żurawiny, ja preferuję wersje bardziej naturalną (i moim zdaniem bardziej skuteczną) - czysty sok. 

3. Picie herbatek ziołowych o właściwościach moczopędnych oraz antybakteryjnych (pokrzywa, rumianek, liść z mącznicy lekarskiej). Można z nich przygotować również nasiadówki, a nawet kąpiele.  Trzeba pamiętać, że kąpiel w ciąży nie może być gorąca, a także, że nie powinna trwać dłużej niż 15 min.

4. Picie naparu urosan. Jest to naturalny preparat, który można kupić bez recepty w każdej aptece. 

5. Zażywanie witaminy C (2000 mg) dwa razy dziennie. Witamina ta zakwasza  mocz, zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i utrzymuje błony śluzowe w odpowiednim stanie. 

6. Unikanie cukru. Bakterie świetnie odżywiają się cukrem.  Dlatego jedząc ciastka i pijąc słodzone napoje (gazowane, soki  na bazie koncentratów, etc) utrudniamy leczenie i narażamy się na niekończące się nawroty stanów zapalnych. 

Inne produkty spożywcze, których szczególnie powinnyśmy w tej sytuacji  unikać, ponieważ podrażniają pęcherz  i mogą w konsekwencji prowadzić do jego zapalenia to cytrusy, ostre przyprawy (curry, chili, etc.), przetworzone mięso, alkohol. 

Metody te polecam także do zastosowania profilaktycznie, gdy aktualnie nic nam nie dolega, ale miałyśmy już problem z nerkami lub pęcherzem moczowym przed ciążą, np. w dzieciństwie.

Co można dodatkowo zmienić, by mieć zdrowy pęcherz.

Przyszłym mamom z takimi skłonnościami zalecam dodatkowo:
  • zacząć używać ekologicznych, bardziej naturalnych, nieperfumowanych (!) środków higienicznych (podpaski, wkładki, a także płyny do higieny intymnej i mydło)
  • nie korzystanie z publicznych toalet
  • zrezygnowanie z pływania w basenach publicznych
  • noszenie bielizny tylko z naturalnych włókien, raczej luźniejszej niż obcisłej
  • noszenie ciepłych ubrań (wychłodzenie dolnych partii ciała jest często przyczyną tej infekcji)
  • relaks (stres i zmęczenie również są czynnikami sprzyjającymi nawrotom zapalenia pęcherza)
Poza tym trzeba oczywiście pamiętać o ruchu, optymizmie i pogodzie ducha. To wszystko razem stanowi skuteczną receptę na kompleksową ochronę przed infekcjami układu moczowego ♡♡💕



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pozytywny obraz swojego ciała - praktyczne inspiracje dla matek, co robić, co mówić :)

Emocje w ciąży

Cudowny Masaż Shantala