Pozytywne przygotowanie do porodu i bycia mamą.


Pracując z kobietami w ciąży, przyszłymi mamami  zauważyłam, że radosne oczekiwanie na moment porodu i pierwsze spotkanie ze swoim dzieckiem po tej stronie jest często zakłócane przez lęki, niepewność i przeróżne obawy. Tymczasem pozytywne podejście do kwestii ciąży, porodu i macierzyństwa w ogóle, jest kluczowe dla łagodniejszego przebiegu tych wszystkich etapów. Dlatego zebrałam tu kilkanaście najważniejszych moim zdaniem wskazówek odnośnie tworzenia wokół siebie bardziej  pozytywnej atmosfery w tym szczególnym okresie jakim dla kobiety jest ciąża. 

1. Najważniejsze dla rozwijania pozytywnego podejścia do kwestii porodu i macierzyństwa jest otaczanie się właściwymi osobami, czytanie właściwych, inspirujących książek, artykułów, postów, blogów, itp. Spędzaj dużo czasu z kobietami, które same mają pozytywne doświadczenia z okresu swojej ciąży i porodu i potrafią dzielić się nimi w lekki, radosny sposób. Dobrym pomyłem może się również okazać nawiązanie kontaktu z doulą, niezależną położną, która zazwyczaj odbiera również porody domowe lub holistycznym doradcą macierzyńskim, czyli kimś, kto z założenia powinien mieć pozytywne podejście do tych kwestii i kto chciałby i umiałby się nim z Tobą podzielić. Czasem wystarczy jedna rozmowa z taką osobą. Najgorsze co można zrobić to śledzić przerażające historie o ciężkich porodach, którymi raczą nas na co dzień media. Nie polecam także oglądania talk shows na temat ciąży, porodu, trudnych początków macierzyństwa. Z doświadczenia wiem, że strach ma wielkie oczy, a  rzeczywistość okazuje się zwykle dużo lepsza niż ten ponury obraz w dużej mierze sztucznie kreowany przez media. 

2. Odwiedzaj młode mamy. Wesprzyj je przywożąc zakupy lub coś smacznego do jedzenia, zaproponuj, że zajmiesz się przez godzinkę, dwie dzieckiem tak, by ona mogła odpocząć, zdrzemnąć się lub spokojnie się wykąpać. Dzięki temu ty będziesz mogła przyjrzeć się z bliska jak wygląda codzienność młodej mamy. Będziesz miała też okazję porozmawiać na temat karmienia piersią. 

3. Spędzaj dużo czasu w miłej atmosferze ze swoim partnerem, cieszcie się swoją obecnością.

4. Dużo przebywaj wśród natury. Spaceruj, słuchaj śpiewu ptaków, wąchaj kwiaty. Staraj się wyciszać tak często jak to możliwe. Zwracaj uwagę na spokojny oddech. Jeśli Twoje dziecko będzie rozwijać się w tak zrelaksowanym łonie, pomoże mu to uniknąć neurotycznych cech osobowości.

5. Zamiast tradycyjnej szkoły rodzenia spróbuj znaleźć zajęcia z pozytywnego przygotowania do porodu. Pozytywne nastawienie w tym najważniejszym momencie może okazać się dużo bardziej pomocne dla ciebie i dziecka niż cała wiedza teoretyczna na temat fizjologii i kolejnych etapów porodu.

6. Zrób wszystko, by nie leżeć  podczas porodu, chyba że jest to absolutnie konieczne na przykład do badania, którego nie można przeprowadzić w innej pozycji. Ułożenie leżące  na wznak to najbardziej niefizjologiczna pozycja do rodzenia dziecka. Skurcze macicy popychają dziecko w stronę łóżka, a nie wzdłuż kanału rodnego, czyli kobieta musi wypychać dziecko przeciwko sile grawitacji. Pozycja ta sprzyja konieczności nacięcia krocza, a ból wówczas bywa bardziej dotkliwy niż w wypadku pozycji pionowej. 

7. Każdego dnia bez wyjątku spędź trochę czasu tylko ze swoim nienarodzonym dzieckiem. Usiądź w spokojnym miejscu, jeśli jesteś w domu, możesz zapalić świeczki, albo/i nastawić płytę z kierowanymi medytacjami specjalnie dla kobiet w ciąży. Spróbuj skontaktować się ze swoim dzieckiem, wyobraź je sobie, prześlij mu dobre myśli pełne miłości i radosnego oczekiwania spotkania po tej stronie. Możesz też wyrazić wdzięczność, że wybrało właśnie Ciebie na swoja mamę, że chciało być częścią waszej rodziny. Ciąża to cudowny czas - daj sobie możliwość odczuwania tego jak najpełniej.

8. Nie przejmuj się wiekiem! Jeśli jesteś mamą po 35 roku życia,  nie pozwól,  by lekarz czy ktoś z rodziny czy przyjaciół odbierał Ci radość z tego okresu, robiąc wielki problem z ciąży i  strasząc Cię możliwymi komplikacjami i nieodzownymi trudami rzekomo spowodowanymi późnym rodzicielstwem. Sama urodziłam dziecko mając 33 lata, i znam kobiety mające ponad 45 lat, które urodziły swoje pierwsze dziecko łatwo i szybko w naturalny sposób, choć przecież zdarza się także, iż kobiety bardzo młode wymagają cesarki - nie wierz, że to zależy od wieku, bo to nie prawda, Twój wiek według metryki urodzenia nie ma  aż takiego znaczenia jak twoje pozytywne nastawienie.

9. Po prostu bądź szczęśliwa i kochająca. Śpiewaj, tańcz, ciesz się życiem! Pamiętaj, że stwarzasz nową istotę i wszystkie Twoje odczucia stają się jej częścią. Unikaj więc wszelkich negatywnych uczuć i myśli, zazdrości, gniewu, złości, kłótni, przemocy. Staraj się celowo nie dopuszczać ich do siebie w tym okresie. Unikaj też kłótliwych, wulgarnych, głośnych, pesymistycznych ludzi. Nie chodź na cmentarz, unikaj pogrzebów i wizyt u chorych w szpitalu. I nawet w trudnych sytuacjach, staraj się rozwijać afirmatywną postawę.

10. Zadbaj o zdrowie. Pamiętaj o dobrej, zbilansowanej diecie najlepiej już na etapie planowania ciąży. Nie mniej ważna jest dieta tuż po porodzie, w okresie połogu, czyli przez pierwszych sześć tygodni po porodzie. Warto zainteresować się lekami homeopatycznymi i herbatkami ziołowymi. Można też ćwiczyć tai-chi czy jogę dla kobiet w ciąży, uczyć się technik relaksacyjnych i/lub medytacyjnych. Swoim Mamom gorąco polecam też regularne sesje masażu relaksacyjnego (koniecznie u doświadczonego masażysty kobiet w ciąży). Jeśli nie miewasz kłopotów z pęcherzem czy nerkami, możesz też pływać, jeśli to lubisz, tańczyć, no i oczywiście zawsze możesz spacerować :) Jeśli interesują Cię niekonwencjonalne terapie, polecam konsultacje u doświadczonego chiropraktyka lub osteopaty (sprawdzi np. ułożenie miednicy).

11. Pojawienie się dziecka na świecie  zwykle wiele zmienia. Może też, zwłaszcza na początku, wywołać problematyczne kwestie zarówno z punktu widzenia mamy, jak i taty. Jest to normalne i dacie sobie  z tym radę. Czasem jednak pojawiają się większe, bardziej długotrwale problemy emocjonalne, które poważnie utrudniają spokojne zajmowanie się nowo narodzonym maleństwem. Wtedy warto udać się jak najszybciej po poradę do dobrego specjalisty. Często problemy ujawniające się wkrótce po narodzinach  naszego dziecka, mają swoje źródło  w tak odległym czasie jak nasze własne narodziny czy relacje z rodzicami w dzieciństwie.

12. Największymi darami od Ciebie dla Twojego nienarodzonego dziecka są : miłość, poczucie bezpieczeństwa i głęboki spokój. Dary te, pozostając na zawsze w jego podświadomości,  będą ,,karmić`` go przez całe późniejsze życie.

13. Poród może się okazać ciężką pracą. To prawda. Ale spróbuj spojrzeć na to inaczej. Poród to najbardziej niesamowite, pełne mocy doświadczenie, które zmienia całe życie kobiety bezpowrotnie.  Poczuj w tym doświadczeniu pasję! Odkryj swoją prawdziwą moc! Potraktuj poród jako najbardziej niesamowite wyzwane, z którego nigdy nie chciałabyś zrezygnować, a także jako jedyną w swoim rodzaju okazję do wzrostu na wielu poziomach.


Pamiętaj, że Twoja postawa ma olbrzymie znaczenie. Twoje dziecko mieszka w Twoim brzuchu przez dziewięć miesięcy i przez ten czas dosłownie chłonie wszystkie Twoje myśli i uczucia. Dlatego porzuć negatywną ścieżkę i spróbuj zastosować przynajmniej kilka z moich powyższych wskazówek.

Z całego serca życzę Ci powodzenia na całej drodze do szczęśliwego Rodzicielstwa! 💕 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pozytywny obraz swojego ciała - praktyczne inspiracje dla matek, co robić, co mówić :)

Emocje w ciąży

Cudowny Masaż Shantala